Menu

Na marginesie historii

historia i współczesność

Kolorowe średniowiecze.

nmh1

Średniowiecze to zacofanie i ciemnota. Wieki średnie to wieki ciemne, szare i bezbarwne. Nic bardziej mylnego! Była to epoka pełna kolorów. Ludzie ubierali się wówczas bardzo, bardzo kolorowo.

 kolor4

Kolorowe ubiory symbolizowały określone postawy i zachowania. Barwy coś wówczas oznaczały, „przemawiały” do otoczenia. Pospolity ubiór wyróżniał się trzema kolorami: szarym, czarnym i liliowym. Ówczesny idealny strój męski składał się z czarnej kurtki i butów, szarych spodni i żółtych rękawiczek.

Kolor niebieski szczególnie upodobali sobie wieśniacy i Anglicy oraz młode dziewczęta. Te ostatnie gustowały także w kolorze różowym. Biały przeznaczony był dla dzieci do lat siedmiu i dla prostaków! Na żółto ubierali się żołnierze, paziowie i służba. Ogólnie rzecz biorąc, kolor żółty jeśli nie łączył się z innymi kolorami, nie był lubiany i rzadko go stosowano.

 kolor2

Najpiękniejszy był kolor czerwony, najbrzydszy brunatny. Najczęściej używano kolorów: niebieskiego, zielonego i białego. Łączono je w różne kombinacje. W strojach dworskich dominowała czerwień i biel. Często używano też niebieskich i fioletowych strojów. Oczywiście, łączono je ze sobą w różny sposób.

kolor5

Co oznaczały poszczególne kolory? Czerń to duma, wspaniałość i wyniosłość. Błękit i zieleń były kolorami miłości. Zieleń wskazywała, że ktoś jest zakochany, a błękit oznaczał wierność. Z czasem jednak, kolor niebieski zaczął oznaczać niewierność, a nawet głupotę. Szary był kolorem smutnym, kolor żółty oznaczał wrogość. Czerwień to władza, monarchia. Świat był kolorowy!

kolor3

Fotografie - domena publiczna

© Na marginesie historii
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci