Menu

Na marginesie historii

historia i współczesność

Historia ostatniego dnia Adolfa H.

nmh1

Jak wyglądały ostatnie dwa dni z życia Adolfa Hitlera, o tym traktuje książka Emmy Craigie i Jonathana Mayo „Ostatni dzień Hitlera”. Ale nie tylko o tym.

 ostatnidzie

Praca napisana przez dziennikarza BBC i pisarkę, przedstawia dwa ostatnie dni z życia Hitlera i jego świty zamkniętych w bunkrze pod kancelarią Rzeszy w Berlinie oraz to, co zdarzyło się w ciągu ostatnich 48 godzin wojny kilkunastu innym ludziom rozrzuconym po całym świecie. Tłem dla wydarzeń w bunkrze Hitlera są zdarzenia rozgrywające się np. na froncie włoskim, na Pacyfiku i w Prusach Wschodnich, których bohaterami są żołnierze i osoby biorące udział w tej wojnie po obu stronach barykady. Ich losy nie splatają się z losami Hitlera i Ewy Braun, ale są odniesieniem, kontrastem który chcieli w książce zaznaczyć autorzy.

 ostatnidzie1

Do końca jednak sztuka ta im się nie udała. Mnie osobiście, nie przypadł do gustu ten „literacki” zabieg. Pomysł nietuzinkowy i oryginalny, ale rozbijający narrację i czyniący ją chaotyczną. Ciągłe „skakanie” z tematu na temat, z jednego miejsca w inne, nie buduje atmosfery i napięcia tych ostatnich dwóch dni w życiu Hitlera, ale je osłabia. Nie wiadomo do końca, na czym czytelnik ma się skupić. Jego uwaga jest rozproszona. W konsekwencji, autorzy ani dobrze nie przedstawili ostatnich chwil Hitlera i jego świty w berlińskim bunkrze, ani nie opisali w należyty sposób pobocznych wątków podjętych w książce. Nie osiągnęli zamierzonego celu. Treść książki rozmija się tak z tytułem pracy jak i jej założeniami.

 ostatnidzie2

Pomysł na osadzenie Hitlera i Ewy Braun, ich ostatnich dni w życiu w szerszym kontekście wojny, może i dobry, nie sprawdził się w praktyce. Sądzę, że do wielu czytelników to nie przemówi, nie przekona ich. Próba opisania równoległych losów Hitlera i innych, zwykłych ludzi, nie powiodła się. Na pewno nie można tu mówić o udanym eksperymencie literackim.

 ostatnidzie3

Zaletą książki jest za to szerokie spektrum źródeł historycznych do których dotarli autorzy i które wykorzystali w trakcie pisania. Są to m.in. relacje świadków opisywanych wydarzeń i wspomnienia ludzi, którzy stali się bohaterami książki brytyjskich autorów. Ale to wszystko co można dobrego o tej pracy powiedzieć. Publikacja nie wnosi bowiem też nic nowego do wiedzy, którą posiadamy na temat Hitlera i jego końca.

Ilustracje - domena publiczna

© Na marginesie historii
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci