Menu

Na marginesie historii

historia i współczesność

Gdzie diabeł nie może.

nmh1

Książka interesująca, bo trochę inna niż poprzednie prace traktujące o roli kobiet w historii. „Wybranki fortuny. Niezwykłe Polki, które podbiły świat” Andrzeja Fedorowicz i Ireny Fedorowicz to historia dziesięciu kobiet, które wiodły ciekawe, momentami niewiarygodne wręcz życie, a mimo to pozostały na uboczu głównego nurtu opisującego przeszłość. Ich życiorysy mogłyby posłużyć za scenariusze do hollywoodzkich superprodukcji, ale podobnie jak Historia, tak i Hollywood wciąż jeszcze ma twarz mężczyzny. A szkoda.

wybranki

Opowieści o poszczególnych kobietach – bohaterkach rozdziałów, są interesujące i wciągające. Dobrze opowiedziane historie mogą robić wrażenie. Zwłaszcza, że większość bohaterek książki nie jest znana przeciętnemu czytelnikowi. To jest siła tej publikacji. Autorzy piszą o sprawach nowych, o ludziach nieznanych lub mało znanych. Uwagę zwraca czas teraźniejszy zastosowany do opisywania minionych wydarzeń. Ten zabieg, rzadko stosowany w pracach historycznych, dynamizuje opowieść, nadaje jej rytm, powoduje że mamy wrażenie, iż czytamy relację, reportaż z przebiegu wydarzeń wcale nie tak odległych, czasami wręcz „dziejących się” na naszych oczach. To czyni nas, czytelników niemalże świadkami opisywanych historii. To kolejna zaleta tej pracy.

wybranki1

wybranki6

Z pewnością, ciekawostką tej pracy może być fakt, że każdy rozdział dotyczący jednej bohaterki, autorzy napisali w oparciu o kilka zaledwie pozycji z literatury przedmiotu, o czym świadczą przypisy do poszczególnych rozdziałów. Mimo to, lektura dostarcza wielu pozytywnych wrażeń i dużej dawki wiedzy na temat polskich bohaterek z przeszłości.

wybranki2

wybranki8

Trzeba też przyznać, że książka jest pełna ciekawostek z życia prezentowanych kobiet. Są to czasami sensacyjne, nawet szokujące, ale zawsze niezwykle interesujące historie. Większość z nich to zdarzenia tak niewiarygodne, że wydaje się iż nie miały prawa się wydarzyć, a jednak się zdarzyły. Potwierdzają zasadę, że życie jest wyjątkowe, że rządzi nim los, przypadek. O tych szczególnych przypadkach jest właśnie ta książka. Optymistyczna, dodająca otuchy i nadziei. Kiedy czytasz, że można, że się da, zaczynasz wierzyć. Skoro innym się udało, to dlaczego mnie ma się nie udać?

wybranki3

wybranki9

To wartościowa praca popularnonaukowa przeznaczona dla każdego czytelnika, w każdym wieku. Każdy może znaleźć w niej coś, co go zainteresuje i zaintryguje. To świetnie napisana, dynamiczna praca. Na bazie niecodziennych historii powstała wyjątkowa książka, którą warto przeczytać.

 

wybranki4

wybranki5

wybranki7

Ilustracje - domena publiczna

 

© Na marginesie historii
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci